Na silnicích bezpečně

Pohybovat se bezpečně na našich silnicích a cyklostezkách neznamená jen bezpečně jezdit. Velkou důležitost má zejména správné vybavení jízdního kola a používání bezpečnostních prvků pro cyklisty. Vzhledem k mnoha zmařeným životům a každodenním úrazům na silnicích je velmi důležité, abychom se u pravidel bezpečnosti silničního provozu trochu pozdrželi.

Jarní a letní měsíce jsou vždy obdobím, kdy na naše silnice a cyklostezky vyjede spoustu cyklistů, kteří milují tento sport a bez jízdního kola by nemohli existovat. Každý cyklista by měl dbát na několik důležitých věcí, které mu zabezpečí bezpečnou a radostnou jízdu, kdy neohrozí sebe ani jiné. Ať už potřebujete jízdní kolo ke sportu nebo k dopravě například do zaměstnání, je třeba udělat pře sezonou několik kroků, které zabezpečí váš bezproblémový návrat domů.

Na co dbáme, aby naše jízdní kolo bylo bezpečné

Výbava kola: přední bílé světlo svítící nepřerušovaně
výdrž světla minimálně 1,5 hod.
boční odrazky
oranžové odrazky v drátech předního i zadního kola nebo reflexní
pláště
odrazky na pedálech
světla i odrazky udržovat čisté

výbava cyklisty: oděv vybavený reflexními prvky co nejvíce
boty vybavené reflexí na patách
cyklistická helma může být s čelovým světlem

Na závěr
Než se vydáte na cyklistickou jízdu, dbejte všech doporučení i nařízení tak, abyste zabezpečili sebe a nezavdali příčinu k dopravní nehodě. Pokud máte dítě, které berete s sebou na cyklovyjížďky, poučujte je vhodnou formou o pravidlech cyklistiky. Veďte jej k používání bezpečnostních prvků a učte ho být dobrým cyklistou. Až vyroste, tyto návyky se mu mnohonásobně zúročí v bezpečné cyklistické jízdě.