Putování na kole po Provence


Na stanovišti se sešlo asi čtyřicet nadšených cestovatelů, kteří se rozhodli, že projedou na kolech kouzelnou část jižní Francie – Provence. Autobus s přívěsem na kola už byl přistaven a tak během hodiny proběhlo „nalodění“. Bagáže se umístily do spodních pater , kola zavěsila do připravených madel a účastníci zájezdu obsadili zarezervovaná místa. Po dvacetičtyřech hodinách byl naplánován dojezd na místo. Mezinárodního campingu, poblíž historického města Avignonu.

Umožnilo tento kraj důvěrně poznat

 
Hned první výjezd na kolech všechny okouzlí.Asi čtyřicetikilometrová trasa se dá, s malými přestávkami, během celého dne zvládnout v pohodě a průjezd mezi poli s levandulí navodí tu pravou provensálskou náladu.

Následují každodení, hvězdicovitě orientované výjezdy, pokaždé na jiné místo. Projíždíte údolní hrady, viadukty, starobylá města, vývěry řek.

Navštívíte slavnosti rýže, býčí zápasy, aquadukty, kavárničky pod starými platany, galerie, obchůdky, bambuserii. Ochutnáte skleničku červeného vína Chatoneaux d´pappe, všechny kořeněné speciality, které se v tomto kraji podávají. Zasteskne se vám po krajíčku obyčejného tmavého chleba, protože všude jsou nabízeny jenom světlé bagety. Ale kraj vás naprosto pohltí. Vůbec si neuvědomíte, že se váš pobyt blíží ke konci. A to vás na zpáteční cestě ještě čeká jedno zajímavé zastavení.

Na kolech si projedete světoznámé Monte Carlo. Prohlédnete si všechny dostupné památky a na jeho plážích strávíte koupáním v moři poslední dny dovolené. Hned po návratu domů uspořádáte fotografie z celého putování, abyste se o dojmy mohli podělit s kamarády.

A začnete plánovat, kam se na kolech podíváte příští rok. Naprosto jste tomuto způsobu poznávání jiných krajin propadli. Bude to na sever? Nebo na jih? Nebo na východ? Anebo na západ?