Tisknu, tedy jsem

Tisknu, tedy jsem

Klasické tiskárny nejsou už dávno ničím výjimečným. Najdete je prakticky v každé kanceláři i domácnosti. Jedná se o užitečné přístroje, které se dnes dají koupit s trochou hledání v podstatě za pár korun. Daleko zajímavější jsou však jejich 3D alternativy, které neslouží k potiskování papíru, ale k výrobě různých věcí. Tyto verze však nestojí pár tisícovek, ale i ty nejlevnější nekoupíte za částku pod deset tisíc korun, což na jednu stranu není málo, ale na tu druhou to zase není příliš. Záleží totiž, jestli budete schopni takovouto tiskárnu dostatečně využít.
člověk u počítače

Náhradní díly

Pokud máte dílnu, ať už amatérkou, nebo se živíte opravami rozličných zařízení, 3D tiskárna se vám určitě bude hodit. S její pomocí totiž můžete vyrobit snadno a relativně rychle rozličné díly, které byste jinak museli pracně objednávat, což může v reálu znamenat i týdny čekání, než se k vám takový díl dostane. Je však nutné podotknout, že tisknout se nedají všechny komponenty, které vás napadnout, alespoň ne v tiskárně, kterou můžete mít v dílně. Obvykle budete moci vytvořit jen jednodušší díly z plastu. Moderní 3D tiskárny však svedou daleko více.
průmyslová technologie

Co všechno dokážou?
Čistě hypoteticky dokáží tiskárny nového věku vyrobit prakticky cokoliv vás napadne. V podstatě záleží pouze na velikosti, naprogramování a samozřejmě materiálu. Těsnění do vysavače je jen základ. Dnes se začíná uvažovat o tom, že se začnou tímto způsobem vytvářet i obytné bungalovy či dokonce náhradní orgány. Až tak daleko jsme se dostali. K velkému využití 3D tiskáren se chystá i NASA, která počítá s tím, že pár kousků bude i součástí vybavení mise na Mars s lidskou posádkou. Astronauti si tak budou moci v případě nouze vyrobit náhradní součástky, které se třeba při letu nebo přistání poškodily. Zatím tak vypadá, že tento druh technologie ještě nemá to nejlepší za sebou. Právě naopak, na své nejzářivější chvíle teprve čeká.