Jak vybrat vysokou školu

Přihlásit se na vysoké školy mohou studenti vždy v prvním čtvrtletí daného roku. Jak se ale vyznat v jejich nabídce, aby studenti mohli své schopnosti a zkušenosti skvěle využít právě na té pro ně nejlepší? Vysokých škol je opravdu mnoho, a každá z nich má odlišné kvality.

1. V první řadě si musí studenti uvědomit, jaký obor by chtěli studovat. Na to přijdou snadno podle toho, co je zajímá a čím by se chtěli budoucnu zabývat.
2. Poté by si měli studenti zjistit, jaké je uplatnění absolventů a jaký plat je bude v budoucnu čekat.
3. Důležitá je také prezentace dané školy, kvalita výuky, kvalitní lektoři, vazba na praxi i patřičné vybavení školy.
4. Přehled by si studenti měli udělat také o náročnosti studia z hlediska finanční otázky. Jaké se platí školné i zda je šance na stipendia či zvládnutí nějaké brigády.
5. Nabízí škola možnost ubytování na koleji nebo bude potřeba denně dojíždět?
6. Zjistit by si studenti měli také to, jaký je o danou školu zájem a jaká je šance na jejich přijetí.
To všechno jsou podstatné body, které by si měl každý, kdo touží po studiu, před odesláním přihlášky zodpovědět. Pokud jim některé body nevyhovují, měli by zvážit jinou vysokou školu nebo samotné studium.

Veřejná či soukromá?
· Soukromé školy zatím nebudí moc důvěry, a to proto, že lidé mají pocit, že titul je zde spíše koupený než zasloužený. Pravda je, že kvalita soukromých škol kolísá. Ovšem pravidla komise jsou na obou školách stejná. Soukromé školy mají navíc mnohem více praxe a učitelský kolektiv je často rodinného charakteru.
· Státní a veřejné školy jsou financovány zejména z veřejných zdrojů. Mají zde méně praxe, ale výuka bývá mnohdy na lepší úrovni než na soukromých vysokých školách.

Studenti by si měli sami zhodnotit své schopnosti a na jejich základě včas rozeslat přihlášky. Těch může každý podat kolik chce, ale musí počítat s tím, že za každou zaplatí kolem 500 Kč. Je dobré vybrat si obor, který každého zaujme nejvíce, k tomu by ale bylo dobré počítat ještě se záložní variantou pro případ, že vás na školu nepřijmou, ať už proto, že jste neudělali přijímačky, nebo pro již plný stav přijatých studentů.