Jak funguje 3D tisk a co všechno moderní tiskárny mohou vytisknout?

Jak funguje 3D tisk a co všechno moderní tiskárny mohou vytisknout?


Nevěříte, že se dneska dá vytisknout už téměř cokoliv? Tak to jste ještě nepoznali 3D tisk. Díky této technologii mohou věci doslova ožívat. Jak to funguje?

Jak funguje 3D tisk a co všechno moderní tiskárny mohou vytisknout?

Může se zdát, že 3D tiskárny fungují poměrně krátkou dobu, opak je ale pravdou. Základy moderního 3D tisku byly položeny již ve druhé polovině 20. století, od té doby se však tato technologie výrazně zdokonalila. Podle předlohy jsou tyto tiskárny schopny vytisknout téměř cokoliv, na přání vám mohou být vytvořeny nejrůznější předměty, vědci však doufají, že jejich využití bude mít mnohem hlubší smysl.

pexels-photo-3831873

Moderní medicína žasne

Jelikož se stále technologie zdokonalují, vědci vkládají naděje i do technologie 3D tisku. Dnes je běžně využívají prvotřídní vědecké laboratoře, stejně tak jako NASA nebo lékaři. Již se podařilo vyvinout umělou čelist nebo prototyp kostí, v budoucnu by však mělo být dosaženo ještě lepších výsledků. Pracuje se na tom, aby se daly na 3D tiskárnách vyvinout i živé orgány, což by usnadnilo práci transplantačním týmům na celé planetě. Právě lidské orgány z dílny nové technologie tisku by se měly dát vyžít pro použití u lidí. Jak to celé dopadne je však ještě ve hvězdách, i když se na tom usilovně pracuje.

pexels-photo-4485456

Domácí tiskárny a běžné předměty

Dnes je běžné, že si můžete malou stolní 3D tiskárnu pořídit i domů, oblíbený je také zakázkový 3D tisk. Vytisknout si tak na přání můžete nechat v podstatě cokoliv, stačí mít představu nebo samotnou předlohu toho, co by to mělo být. Kromě krásných 3D přání to mohou být i předměty do domácnosti, dekorace a jiné.

A jak to vlastně celé funguje? Jde o aditivní výrobu, takže zjednodušeně řečeno se věci za pomocí 3D tisku skládají dohromady po částech a to souvislým a přesně vedeným pokládáním jednotlivých vrstev materiálu. Postupně se tak vytvoří až celý daný objekt.

To co by se mohlo zdát jako závan budoucnosti, je skutečně možné. Budeme se těšit, co dalšího nám tato technologie přinese v budoucnu. Určitě se totiž máme na co těšit, protože pokud si budeme moci vytisknout nejen to, co chceme, ale i to, co skutečně potřebujeme, mohl by být život o něco jednodušší.