Betonový plot si nechte postavit na klíč

Betonový plot si nechte postavit na klíč

Stavba betonového plotu láká velké množství zájemců. Toto řešení je výhodné z několika důvodů, zejména s ohledem na cenu, rychlost výstavby, dlouhou životnost a minimální nároky na údržbu. Bývá to snazší, než stavět zeď z cihel, a mnohdy je betonové oplocení i vzhledově atraktivnější. Navíc není nutné jej opatřit žádnými nátěry fasádní barvou či snad dokonce omítkou.

U betonových plotů se však setkáváme s některými náročnějšími momenty, a o těch by měl každý zájemce vědět. Co tím máme na mysli?

cihlová zeď

Hmotnost panelů versus hmotnost cihel – když stavíte zeď z cihel, berete do rukou jednu cihlu po druhé a pokládáte je vedle sebe a na sebe přesně podle daného vzorce. Jedna cihla však váží něco kolem tří až pěti kilogramů a zvládnete je udržet v jedné ruce. U betonových panelů musíte počítat s tím, že jsou mnohonásobně těžší, a to je právě to úskalí, které byste měli mít na paměti. Panely váží zhruba 70 až 100 kg, musí se přenášet ve dvou a do drážek mezi sloupky se obvykle vkládají pomocí kladkostroje nebo mobilního jeřábu. Toto bývá jedním z důvodů, proč si lidé objednávají výstavbu plotu na klíč

Panely jsou křehké – když vám upadne při stavbě oplocení cihla na zem z výšky něco kolem dvou metrů, obvykle se jí nic nestane, zvednete jí ze země a stavíte dál. Když vám ale upadne na zem ze stejné výšky betonový panel, může se rozlomit na dvě či více částí. Prefabrikované odlitky jsou poměrně křehké, i když jsou velmi pevné a tvrdé a odolávají dobře všem povětrnostním vlivům.

betonový plot

Materiál vám musí někdo složit – výstavba na klíč je výhodná i v tom, že firma se postará kompletně o vše, tedy i o složení materiálu na staveniště. Kdybyste chtěli stavět plot svépomocí, museli byste si zajistit vlastní dopravu a složení materiálu na paletách. Je k tomu zapotřebí vysokozdvižný paletizační vozík, protože hmotnost jedné naložené palety se pohybuje kolem dvou tun.