Obchodování s energiemi

Obchodování s energiemi

            Na jednu stranu nikdo nechce platit zbytečně peníze za energie, na druhou stranu řešit změnu dodavatele připadá spoustě lidem velmi složité. A tak raději zůstanou tam, kde jsou, i když by mohli výrazně ušetřit. Ročně se ale k tomuto kroku odhodlá jen asi 10% domácností. Počet změn dodavatelů začal růst ve chvíli, kdy před čtyřmi lety některé obce či organizace začaly pořádat hromadné aukce cen energií.
 elektrická vedení
Uvažujete o změně dodavatele energií?
·         Základem přechodu je znalost data, kdy vám končí smlouva se stávajícím dodavatelem.
·         Ne všechny smlouvy na dodávku plynu či elektriky obsahují toto datum v čitelné podobě.
·         Mnohdy se stane, že člověk změnil telefonicky nějakou část smlouvy a v tu chvíli se změní i datum konce smlouvy.
·         Stává se, že datum ukončení smlouvy právě proběhnul a vy si nejste jisti, zda vám naběhl nový, stejně dlouhý časový limit nebo úplně jiný.
·         Nedá se ani říci, že kdo má smlouvu na dobu neurčitou nebo s automatickou prolongací, kdy se smlouva obnoví a opakuje na stejnou dobu, která varianta platí, takže záleží na tom, co zákazník podepsal.
 hořící plotýnka
Kdy vám končí smlouva?
·         Když začnete pátrat po tom, kdy vám končí smlouva, máte několik možností, můžete prozkoumat vlastní smlouvu nebo poslední vyúčtování.
·         Výpovědní lhůta tři měsíce začíná běžet 1. dnem následujícího měsíce po doručení výpovědi.
·         Nenajdete-li datum na smlouvě ani faktuře, pokuste se do společnosti zavolat. Po ochranu svých zákazníků, se po telefonu spíše jen dozvíte, jestli máte přijít osobně na pobočku, nebo zda stačí poslat požadavek na informaci doporučenou poštou.
·         Nově oslovené společnosti vám potom přímo nabídnou, že případný přestup vyřídí za vás. Budou k tomu potřebovat plnou moc a při převodu ohlídají i výpovědní lhůty tak, abyste neplatili sankce u stávajícího dodavatele za předčasné ukončení smlouvy.
 
Co když zkrachuje současný dodavatel?
·         Pokud váš současný dodavatel zkrachuje, můžete si ho sami změnit. Pokud se vám to hned nepovede, dodávka do vašeho domu připadne automaticky na dodavatele, který vlastní distribuční síť a vy máte potom půl roku na hledání jiného dodavatele.