Klimatizace je živý ekosystém

Klimatizace je živý ekosystém


Zdá se vám nadpis příliš přehnaný? Pak byste si měli pořídit nebo alespoň zapůjčit mikroskop a provést stěr z vnitřního povrchu klimatizačních rozvodů, které jsou v provozu delší dobu bez dostatečné údržby. Co uvnitř najdete?

Prach a mastnotu – klimatizace v Brně sunus.cz velmi ochotně nasává všechen nepořádek, který se vyskytuje v ovzduší běžného bytu. Lidský zrak není tak dokonalý, aby zachytil pohyb veškerých prachových částic v ovzduší, ovšem pokud se zahledíte někdy proti slunečním paprskům, prosvítajícím skrze balkonové dveře, možná si všimnete, co vlastně dnes a denně vdechujeme. Prachu bývá někdy v klimatizacích až moc, a spolu s ním se tu usadí i tuk, který se odpařuje při vaření, pečení a smažení pokrmů. Žluklý tuk s prachem vytvoří časem hořlavou směs a ta vám může dokonce způsobit nebezpečný požár.

klimatizace v bytě

Plísně, bakterie a viry – na povrchu pokožky máme miliony bakterií, které nás chrání před jinými škodlivými patogeny, podobnou službu vykonávají bakterie v tlustém střevě, ale bakterie v klimatizaci nám zdraví prospěšné zrovna nejsou, stejně tak různé druhy plísní, hub apod. Pokud se v klimatizačních rozvodech přemnoží, vdechujeme je a jejich spory ve velké koncentraci, a jistě není nutné dodávat, co to pro nás může znamenat.

klimatizace venku na zdi

Klimatizace nechte revidovat a čistit

Klimatizace tedy vyžaduje nejen revizi a údržbu z hlediska technického, ale i zdravotního. Oba aspekty jsou velmi důležité pro zachování funkčnosti celého zařízení, pro zabránění nebezpečí požáru od vzníceného prachu, ale i od závady na elektroinstalaci a pro odstranění patogenů, což je důležité zejména pro malé děti, seniory, alergiky a chronicky nemocné osoby. Četnost revize zařízení by vám měl navrhnout odborník, ať už firma, která klimatizaci instaluje, anebo specialisté, kteří se zabývají revizemi již instalovaných systémů.