Přírodní sladidla: Kouzlo xylitolu nebo stévie

Přírodní sladidla: Kouzlo xylitolu nebo stévie

Mnoho lidí si nedokáže ranní kávu nebo čaj představit bez zrnka cukru a pořádné dávky smetany. Cukr dnes najdeme téměř v každé potravině, kterou si domů přineseme a konzumujeme ho víc, než je pro naše tělo přípustné. Mnoho lidí tak trpí cukrovkou, kazivosti zubů nebo obezitou a s ní spojenými problémy. Naše tělo přeci jenom sacharidy potřebuje, získává z nich tolik potřebnou energie. Přes to všechno se dá vyhnout právě nezdravým sladidlům v podobě hnědého nebo bílého cukru a nahradit je zdravějšími variantami, díky kterým si osladíte život stejně dobře. Pojďme se společně podívat na několik z nich.Sladké dezerty

Sacharidy můžeme rozdělit do dvou velkých skupin: jednoduché a složité. Z jednoduchých cukrů dokáže tělo velmi rychle čerpat potřebnou energii. V případě kdy jich ale konzumujeme příliš, se v našem těle přeměňují na tuky a to rozhodně nechceme. V takovém případě nám hrozí zvýšené riziko vzniku civilizačních chorob, v podobě cukrovky, diabetu nebo hypertenze. Naopak složité cukry tělo zpracovává o poznání déle, sem můžeme zařadit vlákninu nebo škrob.

Dávejte si pozor na přidaný cukr. Mnoho potravin https://slovnik.vareni.cz/potraviny/ je uměle doslazováno nejrůznějšími dochucovadly. Stejně obezřetní byste měli být i při lákavé formuli „light“, takové potraviny sice neobsahují běžný cukr, ale s největší pravděpodobností umělá sladidla, která také nejsou pro naše tělo to nejlepší. Po jejich konzumaci totiž v mnoha případech máme ještě větší chuť na sladké. Jak a čím tedy nahradit běžný bílý cukr?

  • Slaďoučký med

První náhražka cukru, která se mnohým z nás vybaví, je právě med. Med má jemnou nasládlou chuť a díky ní ho spotřebujete o poznání méně než běžného cukru. Najdeme v něm řadu antioxidantů, které pomáhají chránit náš imunitní systém a působí protizánětlivě.Javorový sirup

  • Xylitol

Jedná se o sladidlo, které se získává z březové kůry, můžeme ho proto znát i pod názvem dřevný nebo březový cukr. Xylitol kde koupit https://www.nakliceno.cz/xylitol/ je velmi snadné. Stačí se poohlédnout v prodejnách se zdravou výživou nebo na internetu.