Co znamená pojem doména?

Co znamená pojem doména?

Ve světě internetu, online aktivit a moderních možností vyjádření sebe sama máte spoustu možností, jak na to. Pokud něco vytváříte, můžete to dát na internet, aby to viděli i ostatní. Příležitosti máte prostřednictvím sociálních sítí, blogů a webových stránek. A právě na to poslední se nyní soustředíme.
 
Doména je velmi jednoduše řečeno internetová adresa, kterou vlastníte pro svůj web. Každá z nich odpovídá nejen jménu jako www.super-domena.cz, ale odpovídá také číselnému kódu, např. 149.357.42.19). Každý z nich je naprostý originál a další takový neexistuje. Existují tři řády.
 slova webu

Řád č. 1 – geografie a generika

V angličtině se tato doména nazývá Top-Level-Domain (TLD) a najdete ji až na konci adresy. Dělit je můžeme na dva druhy, které všichni velmi dobře známe. Jedním je typ geografický (ccTLD), který je přidělen jednotlivým státům. U nás je to .cz, na Slovensku .sk apod. Ve většině případů se jedná o zkratku daného státu a lze je snadno odvodit.
 
Druhým je typ generický (gTLD), na který se může registrovat každý. Jedná se o obecné koncovky, u kterých nepoznáte lokalitu majitele projektu a na první pohled ani nemusíte poznat, v jakém jazyce se stránka nachází. Poznáte je jednoduše, protože se jedná o koncovky jako .com, .org nebo .net.
 dva notebooky

Řád č. 2 – speciální varianta

Zde najdete jedinečnou kombinaci znaků. Jedná se o placenou variantu, do které se musíte registrovat. Využívat lze můžete jen anglickou klávesnici a drobnou část znaků z ASCII. Mají také zadanou maximální délku názvu, který činí 63 znaků.
 

Řád č. 3 – nadstavba předchozího

Zde hovoříme o tzv. subdoméně. Ta rozšiřuje druhý typ, a proto musíte být majitelem domény druhého řádu. Dobrá zpráva je, že za tuto nadstavbu nic neplatíte a může vypadat dvěma způsoby:

  • subodmena.super.domena.cz,
  • www.super-domena.cz.

 
Zde vidíme, že největší počet odkazů využívá první druh. Ale nepočítejte s tím, že si ho užijete zdarma. Většina portálů poskytujících webhosting si účtuje určité poplatky. Někdy je to částka kolem 100 Kč měsíčně, jindy se ale mohou vyšplhat až na 500 Kč za měsíc.